Ümit ÖCAL

  
Ümit ÖCAL
1939 -
 1995 
 
     1939 yılında Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Adana’da tamamladıktan sonra 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. Üç yıl okuduktan sonra çeşitli ailevi sebeplerden dolayı okuldan ayrıldı. Yedek subay öğretmen olarak vatani görevini ifa ettikten sonra 1964 yılında Sümerbank’ta çalışmaya başladı. Temmuz 1986 yılına kadar burada görev yaptıktan sonra özel sektöre geçti ve Gaziantep’e yerleşti, 1995 yılında vefat etti. 
 
     İlk musıki feyzini annesinden aldı. 9-10 yaşlarında Adana’da faaliyet gösteren musıkî topluluklarına katıldı. Sıtkı AVCI ve Süleyman Hoca gibi üstadlardan ilk nota, solfej ve nazari bilgiler aldı. 1954 – 1955 yıllarında faaliyete geçen Adana Halk Eğitimi Musıkî Cemiyetinin kurucuları arasında yer aldı. 1955 yılında serbest çalışmalarına deneme mahiyetinde başlayan Ümit ÖCAL’ın 60 civarında çeşitli makamlarda besteleri bulunmaktadır. 1959 – 1961 yılları arasında yüksek tahsilde iken Dr. Abidin GERÇEKER yönetiminde İstanbul Üniversitesi korosunun  çalışmalarına katıldı ve İstanbul Radyosu’nda onbeş günde bir canlı yayına çıktı. 1962 yılında da yeni açılan Adana il radyosu’nda önce klasik Türk Musıkîsi İncesaz Fasıl Heyeti ile solo programlar yaptı. 
 
     Adana’da bulunan çeşitli derneklerin kuruculuğunu da yapmış olan Ümit ÖCAL, Eczacı Mahmut AKAN başkanlığında kurdukları Adana Musıkî Derneği’ne daha sonra başkan ve yönetici hoca oldu. 1981 yılında ayrılarak Adana’nın Sesi Musıkî Derneği’ni kurdu. 
 
     İyi niyetli, dürüst, centilmen bir kimliğe sahip olan Ümit ÖCAL, Adana’da faaliyet gösteren tüm musıkî topluluklarındaki bazı hoca ve öğrencilerin de yetişmesine katkıda bulunmuştur. 
 
     Değerli hocayı Türk Musıkîsine  yaptıklarından dolayı sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam253
Toplam Ziyaret975390
Hava Durumu